Förvandla strålar till stålar
Om ni producerar mer el än ni behöver kan ni sälja den. Tänk vad skönt när fakturorna i brevlådan får sällskap av lite utbetalningar. Men ofta lönar det sig mer att spara sin överskottsel och använda den när den behövs istället.
För att få ersättning för överskottet behöver ni ett produktionsavtal. Det tecknas automatiskt med den elhandlare ni redan har.
Ersättningen baseras på elpriset vid den kvart då elen matas ut på elnätet och kan därför variera över dygnet. Som producent får ni även ersättning från elnätsbolaget för ert bidrag till elnätet, så kallad nätnytta. I Sollentuna är den ersättningen 7,0 öre per kWh exklusive moms.
Störst nytta när ni använder elen själv
Ofta producerar solceller som mest mitt på dagen – samtidigt som elpriset ofta är lägre. Det gör det ofta mer lönsamt att använda er överskottsel själva.
Genom att använda er egna solel direkt, eller lagra den i ett hembatteri för användning vid ett senare tillfälle, kan ni ta tillvara på mer av den el ni producerar. Det gör att ni minskar behovet av att köpa el och får större nytta av er solcellsanläggning.