Förvandla strålar till stålar
Om du producerar mer el än du behöver kan du sälja den. Tänk vad skönt när fakturorna i brevlådan får sällskap av lite utbetalningar. Men ofta lönar det sig mer att spara sin överskottsel och använda den när den behövs istället.
När dina solceller producerar mer el än du använder själv uppstår ett överskott. Den elen kan du sälja vidare och få ersättning för genom ett produktionsavtal. Produktionsavtalet tecknas automatiskt med den elhandlare du redan har.
Ersättningen baseras på elpriset vid den kvart då elen matas ut på elnätet och kan därför variera över dygnet. Som producent får du även ersättning från elnätsbolaget för ditt bidrag till elnätet, så kallad nätnytta. I Sollentuna är den ersättningen 7,0 öre per kWh exklusive moms.
Störst nytta när du använder elen själv
Ofta producerar solceller som mest mitt på dagen – samtidigt som elpriset ofta är lägre. Det gör det ofta mer lönsamt att använda din överskottsel själv.
Genom att använda din egen solel direkt, eller lagra den i ett hembatteri för användning vid ett senare tillfälle, kan du ta tillvara på mer av den el du producerar. Det gör att du minskar behovet av att köpa el och får större nytta av din solcellsanläggning.
Ska du flytta till en villa med solceller och vill flytta ditt elavtal till oss i samband med det? Kontakta oss så hjälper vi dig.