Edsbergs till Väsjön
För att Sollentuna ska fungera väl både idag och i framtiden rustar vi upp och bygger ut vatten- och avloppsnätet i Edsberg och Väsjöområdet. Samtidigt gör vi insatser för miljön genom att rena dagvatten innan det leds ut i Edsviken.
Projektet sträcker sig från Edsbergsparken i söder till Skogsängsvägen i norr och genomförs stegvis i flera etapper. Etapp 1 och 2 är avslutade. Här kan du läsa om pågående etapper 3 och 4 samt kommande etapp 5.
Etapp 3: Nya dagvattendammar för ett renare Edsviken
Arbetet pågår och blir helt klart i september 2026. Dammarna byggs i Edsbergsparken.
Etapp 4: Utbyggnad av vatten- och avloppsnätet i Edsberg
Arbetet pågår och beräknas bli klart våren 2027. Arbetsområdet sträcker sig från Landsnoravägen i söder till Bäckvägen i norr.
Etapp 5: Utbyggnad av vatten- och avloppsnätet mot Väsjön
Planering pågår och byggstart är preliminärt sommar/höst 2026. Arbetsområdet går längs Bäckvägen med start norr om Skyttevägen och fram till Skogsängsvägen.