Priser 2026

Sollentuna växer och utvecklas – med fler bostäder, företag och ökade behov av el, värme, vatten, avfallshantering och digitala tjänster. Vår infrastruktur är samhällskritisk och måste fungera dygnet runt, året om – oavsett väder eller omvärldsläge. Därför investerar vi långsiktigt i el- och fjärrvärmenätet, vattenförsörjningen, avfallshanteringen och stadsnät, för att säkerställa hållbara leveranser även i framtiden.

Som kund kan du påverka både dina kostnader och miljön. Genom att till exempel planera din elanvändning, sortera ditt avfall och använda vattnet klokt bidrar du till ett mer hållbart Sollentuna.

Från och med 1 januari 2026 justeras priset på fjärrvärme. Avgifterna för avfall, VA och elnät föreslås justeras enligt nedan, medan avgifterna för elhandel och stadsnät förblir oförändrade.

 

VA

Från och med nästa år föreslås VA-avgiften, även kallad brukningsavgift, höjas med 15 procent medan anläggningsavgiften lämnas oförändrad. För en medelstor villa i Sollentuna innebär det en ökning med cirka 98 kronor per månad.

Prisjusteringen beror bland annat på:

  • stora investeringar i exploateringsprojekt
  • utbyggnader av VA-nätet för en säker vattenleverans i framtiden
  • förbättringar för att möta skärpta miljökrav gällande bland annat reningen av avloppsvatten

Beslut om ny VA-taxa fattas av kommunfullmäktige senare i höst.

Se aktuella priser för VA

 

Avfall 

Från den 1 januari 2026 föreslås viktavgiften för restavfall höjas medan hämtningsavgiften förblir oförändrad. 

De prishöjningar som sker beror bland annat på ökade entreprenörskostnader till följd av årlig indexhöjning gällande insamlingen som beräknar förändringar i t.ex. bränsle-, transport- och inköpspriser samt höjda kostnader för behandling av det insamlade avfallet.

Ny viktavgift för alla kunder

  • Viktavgiften för hämtning av restavfall höjs med 50 öre till 7 kronor per kilo (5,60 kr exkl. moms).
  • Avgiften för hämtning av matavfall förblir oförändrad och ligger kvar på 1 krona per kilo (0,8 kr exkl. moms).

Flerbostadshus

  • Grundavgiften för flerbostadshus höjs med 26 kronor per bostad och år till 546 kronor (inkl. moms).
  • Hämtningsavgift för flerbostadshus lömnas oförändrad på 9 kr (inkl. moms) vid hämtning av kärl en gång per vecka.

Småhus

  • Grundavgiften för småhus höjs med 35 kronor och år till 735 kronor (inkl. moms).
  • Hämtningsavgiften lämnas oförändrad på 12 kronor (inkl. moms) per tillfälle och kärl. När kärl för rest- och matavfall ställs fram samtidigt betalar du endast en hämtningsavgift.

Verksamheter

  • Grundavgiften för verksamheter höjs med 42 kronor och år till 882 (705,6 kronor exkl. moms).
  • Hämtningsavgiften lämnas oförändrad på 9 kronor (7,2 kronor exkl. moms) vid hämtning av kärl en gång per vecka.

Se alla priser och avfallstaxan i sin helhet här.

Beslut om ny avfallstaxa fattas av kommunfullmäktige senare i höst.

 

Elnät

För 2026 föreslås den fasta avgiften höjas med 8 procent och effektavgiften med 7,4 procent. Energiavgiften lämnas oförändrad. Sammanlagt motsvarar justeringen en höjning på 7 procent. Prisjusteringen säkerställer att vi kan fortsätta med stabila leveranser av el, både nu och i framtiden. 

Beslut om ny elnätsavgift fattas av kommunfullmäktige senare i höst.

 

Fjärrvärme

Priset på fjärrvärme höjs med totalt 6 procent.

Prisjusteringen beror bland annat på:

  • fortsatt höga inköpskostnader för hetvatten, till följd av de senaste årens prisutveckling på bränslen. Dessa kostnader fördelar vi över tid för att skapa en mer stabil prisutveckling. 
  • ett ökat investeringsbehov för att framtidssäkra fjärrvärmeinfrastrukturen de kommande åren.

Småhus

För småhus (villakunder) höjs priset med 6 procent på både energidelen och den fasta delen. För en typisk villakund innebär det en kostnadsökning på drygt 90 kr i månaden. 

Företag, bostadsrättsföreningar och samfälligheter

För företag, bostadsrättsföreningar och samfälligheter höjs priset med 6 procent och fördelas 67 procent på energidelen, 28 procent på effektdelen och 5 procent på flödesdelen. 

Se aktuella priser för fjärrvärme

 

Elhandel

Avgifterna för elhandel lämnas oförändrade. Den fasta avgiften kommer fortsatt att ligga på 40 kr/månaden (inkl. moms) och det rörliga påslaget 4,5 öre/kWh (inkl. moms).