Ledningsarbeten längs Södra Häggviksvägen

I Södra Häggvik pågår just nu en stor omvandling när en ny stadsdel växer fram. Med uppdrag att utveckla, bygga och underhålla infrastrukturen i området med både hållbara och säkra leveranser genomför SEOM ett större gräv- och schaktarbete för att förbättra, modernisera och utöka ledningar och rör för vatten, avlopp och fjärrvärme i området vid Häggviks Handelsplats.

Första etappens grävarbete sker mellan Bagarbyvägen och Norra Malmvägen där vi har satt upp stängsel och stängt av för gående och trafik längs med Södra Häggviksvägen.

Vi lägger ner stora infrakulvertar

Vi lägger ner 20 meter långa så kallade infrakulvertar. Det är ett 3,9 meter brett rör som grävs ner i marken och blir en samlad plats för alla ledningar för vatten, avlopp, el och stadsnät och i framtiden även för lågtempererad fjärrvärme.

En av de stora fördelarna med att samla rör och ledningar i en kulvert är att man vid servicebehov inte behöver gräva upp hela gatan igen. Det finns nämligen ingångar för att komma ner i kulverten. Skulle en ledning gå sönder kommer man enkelt åt den utan att behöva gräva – en stor fördel för miljön och Södra Häggvik.

Tidplan

Maj - Juni 2025: Dragning av infrakulvert fortsätter i rosa-markerade området i Bild 1. Arbetet innebär schaktning (dvs grävning) och vid behov bergschaktning (arbetsmoment som innefattar sprängning) samt placering av kulverten. Marken byggs upp till den blivande vägens nivå och för placering av fjärrvärmeledningar.

Maj - December 2025: När ledningarna för fjärrvärme har lagts ner i marken byggs en ny väg med kantsten, plattor och asfaltering, se inringat område i Bild 1.

Januari - fram till sommaren 2026: Finplanering och återställande.

 

Bild 1; Sprängning genomförs endast i rosa-markerat område. Hela arbetsområdet är inringat i grönt.

Så kan det påverka dig

Boende och besökande i området kommer att märka av arbetet på olika sätt. Under byggtiden kommer grävmaskiner arbeta längs med sträckningen och lastbilar att köra till och från området.

Bergschakt från slutet av maj

Arbetet med bergschakt, arbetsmomentet där bergsprängning förekommer, startas tidigast i slutet av maj och planeras pågå till början av juli 2025. Om och hur mycket sprängning som behövs beror på markförhållandena, vilket blir synligt under grävarbetena. Sprängning kan komma att ske måndagar till fredagar mellan kl. 07.00 – 17.00.

Damm

Arbetena som utförs kommer tidvis generera en del damm, vi rekommenderar därför att hålla fönster och balkongdörrar stängda under vardagar när arbetet pågår.

Avstängningar

Arbetet innebär att Södra Häggviksvägen är delvis avstängd för gående och biltrafik från Bagarbyvägen och Norra Malmvägen. Avstängningen gäller tills vidare.

För boende i de två bostadsfastigheterna är portar och utfarter mot Södra Häggviksvägen avspärrade och skyltar visar hur man går i stället. Nya gångvägar kommer att byggas för att nå handelsplats och busshållplats. För frågor rörande bostadsfastigheterna kontakta [email protected]

Mer information

Har du frågor kring projektet är du välkommen att kontakta SEOM på [email protected]